top of page

Zeytini Tanıyor Musun?
Ölmez ağaç diye bahsedilir zeytinden. Bolluk, yeniden doğuş, barış ve iyi niyeti sembolize eder.


Zeytin önce yeşildir. Erken hasat esnasında toplanan zeytinler yeşildir. Lezzeti, acılığı, sağlıklı bileşenleri bolluktadır. Dalda durdukça güneş ile kararır, parlak siyah bir renk alır. Siyah renkli zeytinlerin zeytinyağı olgun hasat olur.Zeytinin en önemli özelliği içerdiği yüksek miktarda Oleuropein. Buna ek olarak yüksek miktarda A ve E vitamini içerir. Hafızayı güçlendirir, kalbi korur, kan basıncını düzenler ve kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.


Zeytin ağacı karbon emisyonunu düşürmede büyük rol oynuyor ve zeytinyağı sıkım süreci doğaya zarar vermeden, neredeyse sıfır atık üreten bir süreç olduğu için zeytin ve zeytinyağı %100 sürdürülebilirliğe örnektir.


Türkiye’de zeytin ağacı sayısı 170 milyon seviyelerini geçmiştir. Türkiye’nin senelik toplam zeytinyağı üretimi ortalama 160 Bin Tondur.

Zeytinyağı üretimi çoğunlukla Kuzey ve Güney Ege bölgelerinde olsa da Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de yoğun bir üretim bulunmaktadır.Zeytin yakın gelecekte iklim krizine bağlı birçok sorunla da karşı karşıya.


Zeytin ve zeytin ağaçları hakkında bilinçlenelim ve bu mirasımızı korumak için elimizden gelen her şeyi sonuna kadar yapalım.


コメント


bottom of page