top of page

1,5 Derece ve ÖnemiSanayi Devrimi’nde ısınmaya başlayan Dünyamız, varoluşundan bu yana tam 1 derece ısındı ve hızlıca ısınmaya devam ediyor. Araştırmalar gösteriyor ki endüstriyel ve bireysel karbon salınımlarına bir kısıtlama getirilmez ise 2040 yılındaki ısı değişikliği, iklim değişikliğinde dönülemeyen bir nokta olan ısı artışına yani 1,5 dereceye çıkıyor. Zamanla yükselmeye devam eden ısı farklılığı sonucunda 2100 yılında görülmesi beklenen senaryoda, ısı artışı 3 derecedir.


Bitkiler, hayvanlar ve özellikle göçmen canlılar, bu sıcaklık değişimine ayak uyduramayarak yerel ölçekte soyları tükenmektedir. Deniz ekosistemlerinde çok önemli bir yere sahip olan mercanlar denizlerin ısınması sonucu ölmekte ve renkli canlı görüntülerinin yerini bembeyaz bir görüntü almaktadır.


Denizlerdeki canlılığın bitmesi insan ırkı için yaşamın sona ereceği anlamına geliyor. Isı artışının 1,5 dereceye gelmemesi için bugün karbon ayak izimize bakabilir ve salınımlarımızı azaltmak için yeşil düşünce ile hayatımıza devam edebiliriz.


Hepimiz daha sürdürülebilir birer yaşam sürmeli ve daha doğayla daha iç içe yaşamaya başlamalıyız.


Daha fazla bilgi için aşağıdaki link'i ziyaret edebilirsiniz.
コメント


bottom of page